تبلیغات
پویا سهام - چشم‌انداز بنیادی از اوضاع بورس 91
 
پویا سهام
قانون احتمالات یادت نره ، بلاخره یک نفر خواهد گفت بله.(آنتونی رابینز)
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مینا
سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : سید حمید
تحریم‌ها اثر ندارد!
موضوعی كه باید در بورس تهران به آن توجه كرد، اثر افزایش تحریم‌ها بر روی فعالیت شركت‌های بورسی است. هر كسی می‌داند كه تحریم‌‌ امری نامطلوب برای هر دو طرف به شمار می‌رود. به طور حتم تحریم بر روی اقتصاد اثر گذار بوده و در آینده هم اثر گذار خواهد بود. بنابراین شركتی كه به شدت به واردات متكی است، به طور حتم تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار خواهد گرفت و حتی در صورت دسترسی به پیش‌بینی‌های تولیدی در پایان سال مالی‌اش، مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال شركتی كه عمده ساختار بهای تمام شده آن مواد وارداتی باشد، تنها یك درصد افزایش هزینه در بهای تمام شده سبب می‌شود كه بهای تمام شده آن اضافه شود. این موضوع در خوشبینانه‌ترین حالت و در صورت واردات به موقع و كامل مواد اولیه است. اما آنچه آمارها نشان می‌دهد گویای این موضوع است كه مشكل تامین مواد اولیه برای شركت‌های وارداتی موضوعی مهم است. به عنوان مثال با بررسی تولیدات خودرو در شركت‌های خودروساز كشور در بهمن ماه سال جاری می‌توان متوجه شد كه تولید در این صنعت در ماه یاد شده كاهش یافته است. بنابراین می‌توان درك كرد كه تحریم در صنایع واردكننده موثر بوده است. شاید در آینده با دور زدن تحریم‌ها خطوط تولیدی این شركت‌ها به حالت عادی خود بازگردند، اما این امر همان طور كه گفته شد با افزایش هزینه‌ها همراه خواهد بود. بنابراین در سال 91 توجه به وابستگی شركت‌ها به واردات مهم است و شركت‌هایی كه به شدت به واردات وابسته هستند، از دو منظر با ریسك كاهش سود مواجه خواهند بود: 
1)كاهش درآمدها به دلیل عدم توانایی در تامین مواد اولیه 
2)افزایش هزینه‌های تولید برای دور زدن تحریم

بقیه در ادامه مطلب
البته باید توجه كرد كه صادركنندگان ما نیز تحت تاثیر تحریم‌ها خواهند بود. به عنوان مثال، این شركت‌ها در امر وصول مطالبات خود با مشكل مواجه خواهند شد. البته از آنجا كه اكثر شركت‌های صادركننده ما، بیشتر در امر صادرات مواد اولیه همچون فلزات اساسی، مواد پتروشیمی و ... فعال هستند و از سوی دیگر در بازارهای بین‌المللی سهم بسزایی در عرضه دارند، می‌توان گفت اثر تحریم‌ آنها بسیار كم خواهد بود و یا حداقل بازارهای خاص خود را خواهند داشت. به عنوان مثال در زمینه پتروشیمی ‌مجموع تولیدات ایران در حال حاضر 4/2 درصد كل تولیدات پتروشیمی جهان را شامل می‌شود كه تحریم این محصولات می‌تواند سبب افزایش قیمت جهانی این محصولات شود كه به نفع هیچ ‌یك از طرفین تحریم نیست. اما به عنوان مثال در فلزاتی همچون سرب و روی كه در حال حاضر دارای مازاد عرضه در سطح بین‌الملل هستیم، امكان تحریم بین‌المللی برای شركت‌های تولید‌كننده سرب و روی وجود دارد. آثار این تحریم‌ها را می‌توان با بررسی صورت‌های مالی در پایان سال 90 و همچنین گزارش‌های میان‌دوره‌ای سال 91 مشاهده كرد تا راجع به تاثیرات تحریم تصمیمات بهتری گرفته شود. بنابراین می‌توان انتظار داشت در اوایل سال 91 شركت‌های وارد‌كننده كماكان مورد بی‌مهری فعالان بورس قرار بگیرند، اما با ارائه گزارش‌های مالی میان دوره‌ای سال 91 و مشخص شدن تاثیر واقعی تحریم‌ها بر روی گروه‌هایی كه دارای مراودات بین‌المللی هستند، دو حالت را می‌توان متصور بود؛ یا این شركت‌ها دچار ركود خواهند شد و یا اینكه به دلیل عدم تاثیرگذاری تحریم‌ها و به دنبال افت شدید قیمت‌ها طی این مدت مورد اقبال بسیار زیاد بازار قرار خواهند گرفت.
تاثیرات دلاری نمایان می‌شود!
با افزایش نرخ دلار انتظار می‌رفت كه شركت‌های صادركننده محصولات كه تقریبا 42 درصد از بازار ما را تشكیل می‌دهند به سبب تاثیرپذیری مثبت از تسعیر نرخ ارز مورد اقبال بازار باشند. اما این موضوع به دلیل عدم اطمینان بازار از میزان تاثیرپذیری شركت‌های صادر‌كننده كمتر از حد انتظار بود كه به طور حتم با ارائه صورت‌های مالی پایان دوره و میان‌دوره‌ای می‌توان بر اساس تاثیرپذیری شركت‌ها تصمیماتی منطقی‌تر را از سوی سهامداران در سال 91 انتظار داشت. از سوی دیگر، به دلیل افزایش ریسك شركت‌های وارد كننده، بازار به این افزایش نرخ در حد نرمال و چه بسا بیشتر واكنش نشان داد كه تاثیر آن را می‌توان در كاهش شدید قیمت شركت‌های وارد‌كننده مشاهده كرد. در سال 91 و با مشخص شدن تاثیرات نرخ ارز می‌توان سناریو‌های متفاوتی را برای شركت‌های واردكننده و صادركننده متصور بود:
1. دولت زمینه خرید و فروش ارز آزاد را برای صادركنندگان مهیا سازد: كه در این صورت شركت صادركننده محصولات پتروشیمی، كانی‌های فلزی و تمامی صادركنندگان منتفع خواهند شد. در این صورت با ارائه گزارش‌های میان دوره‌ای و اطمینان از سودآوری شركت‌ها از این محل، بازار به سمت این سهام واكنش نشان خواهد داد. 
2. دولت به واردكنندگان دلار با نرخ مرجع واگذار نماید: در این صورت بازار به شركت‌هایی همچون خودروسازی و دارویی كه به دلیل انتظار از افزایش ریسك نوسانات ارز واكنش نشان داده بود و این شركت‌ها با كاهش شدید قیمت و نسبت P/E مواجه شده بودند، اقبالی دوباره نشان خواهد داد كه این موضوع سبب می‌شود حدود 20 درصد از بازار كه در صنایعی همچون دارو، لاستیك و تایر، خودرو و قطعات حضور دارند با افزایش قیمت قابل توجهی مواجه شوند.
3. دولت خرید و فروش ارز آزاد صادركنندگان را محدود كند!: این در حالتی هست كه دولت ارزهای صادركنندگان را به نرخ مرجع تحویل بگیرد كه در صورت مشاهده این موضوع در صورت‌های مالی شركت‌های صادركننده و تحت تاثیر آثار روانی آن ممكن است این شركت‌ها در كوتاه مدت مورد اقبال بازار نباشند. اما از آنجا كه به دلیل افزایش شدید نرخ ارز در سال 90 بازار كمتر از حد به آنها واكنش نشان داده بود، به حالت متعادل بازخواهند گشت و تحلیل‌ها روی این شركت‌ها تنها بر اساس عملیات آنها انجام خواهد گرفت. 
4. دولت به واردكنندگان ارز مرجع ندهد: در این حالت كاهش شدید قیمت برای شركت‌های وارد‌كننده به دلیل واكنشی كه فعالان بازار سرمایه به این گروه در سال 90 داشتند، شاید كاهش شدید دیگری برای این گروه انتظار نرود.
طلا، ارز و حالا مسكن!!
شاید اگر در سال 90 نوسانات نرخ ارز در یك بازار ساختاریافته و مشخص صورت می‌گرفت و صحبت از نرخ‌های مختلف مثل نرخ مرجع، نرخ بانك مركزی، نرخ بازار آزاد، نرخ ارز شركت‌های وارداتی و ... نبود، بورس تهران نیز همراستا با بازار ارز مثبت و صعودی بود. همانطور كه قبلا بیان شد بخش قابل توجهی از بورس تهران را شركت‌های صادركننده مواد اولیه تشكیل می‌دهند‌ كه به شدت تحت تاثیر ارز هستند.
با توجه به عرضه حدود 9/5 میلیون سكه پیش‌فروش شده در سال 91 و همچنین ایجاد محدودیت در خرید و فروش ارز شاید بتوان گفت افزایش نرخ ارز و به تبع آن طلا در سال 91 انتظار نمی‌رود. ولی بازار مسكن بازاری است كه شاید بتوان گفت در سال 91 مورد اقبال مردم باشد و شاهد رونق قیمت مسكن در این سال پس از چند سال ركود باشیم! اما با توجه به مشخص بودن قیمت‌ها در بازار مسكن و ثبت قانونی معاملات مسكن شاید بتوان گفت اگر شركتی در بورس تهران تحت تاثیر نوسانات بازار مسكن باشد، شناسایی این نوسانات و بررسی آن در شركت بسیار ساده‌تر از شناسایی نوسانات نرخ ارز باشد. حال با توجه به اینكه در بورس تهران 12 شركت‌ انبوه سازی املاك و مستغلات با سهم 1/5درصدی از ارزش بازار وجود دارد؛ به طور حتم این گروه مورد استقبال سهامداران در سال جاری قرار خواهند گرفت. 
از طرفی با بهبود وضعیت بازار مسكن و ساخت‌وساز شاهد افزایش تقاضا برای مصالح ساختمانی خواهیم بود كه در این صورت صنایع سیمانی، آهك، كاشی سرامیك و ... نیز مورد اقبال بازار قرار خواهد گرفت. در حال حاضر در بورس تهران 30 شركت سیمان، آهك و گچ با سهم بازار 2/53 درصد، 10 شركت كاشی و سرامیك با ارزش بازار 2099 میلیارد ریال وجود دارد كه در صورت رونق ساخت و ساز در سال آتی شاهد اقبال بازار به سوی سهام این شركت‌ها خواهیم بود.
فرصت تجدید ارزیابی!
تجدید ارزیابی دارایی‌های شركت‌های بورسی نیز یكی دیگر از مواردی است كه در سال 91 و با اجرایی شدن قانون بودجه ‌باید به آن توجه كرد. اینكه تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای شركت‌های بورسی یك فرصت یا تهدید است، امری مهم است. اینكه آیا تجدید ارزیابی‌ها بر عملكرد عملیاتی و همچنین قیمت‌ سهام موثر است یا خیر تجربه‌ای نو برای اهالی بازار است كه استفاده از تجربه سایر بورس‌ها در تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای تعیین استراتژی جهت استفاده از این فرصت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی مفید خواهد بود. به عنوان مثال در مقاله‌ای كه به بررسی آثار تجدید ارزیابی در بورس برزیل پرداخته است، تجدید ارزیابی دارایی‌ها با عملكرد آتی شركت كه با سود عملیاتی اندازه‌گیری می‌شود، به صورت مستقیم ارتباط دارد. تجدید ارزیابی همچنین به صورتی معنادار و مستقیم با قیمت آتی سهام نیز ارتباط دارد. 
طبق نتایج این تحقیق رابطه بین تجدید ارزیابی و عملكرد آتی برای شركت‌های با نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام بالاتر، ضعیف‌تر است. نتایج این تحقیق، نتایج به دست آمده از تحقیقات قبلی در استرالیا و انگلستان را تایید می‌كند. می‌توان گفت كه تجدید ارزیابی دارایی‌ها اطلاعاتی مفید برای سهامدار به خصوص در بازار‌های كمتر توسعه یافته به ارمغان می‌آورد. 
این البته نتایجی است كه در سایر كشورها صورت گرفته و به طور حتم به شكل 100 درصد قابل تعمیم به بازار ایران نیست. علاوه بر این، مورد تجدید ارزیابی دارای فواید دیگری برای شركت‌ها از جمله شفافیت صورت‌های مالی بدون تحمل مالیات تجدید ارزیابی، كاهش محدودیت جهت دریافت تسهیلات بانكی، فرصت برای شركت‌هایی با زیان انباشته جهت خروج از ماده 141 لایحه اصلاحی قانون تجارت است. با تمام این تفاسیر تجدید ارزیابی برای شركت‌ها می‌تواند یك فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاران جهت كسب بازدهی مناسب در سال 1391 است، هر چند توجه به نوع شركت، عملیات آن و همچنین مشكلات استفاده از آیین‌نامه تجدید ارزیابی‌ها نیز بسیار مهم است.
ریسك‌های سیستماتیك كمرنگ می‌شود
به طور حتم نمی‌توان تاثیر وقایع سیاسی را بر بورس نادیده گرفت. با توجه به اینكه بورس تهران بازاری كمتر توسعه یافته است نقش سیاست بر اقتصاد كاملا مشهود است. ترس از رخدادهای غیراقتصادی به شدت بازار ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همین ترس سبب می‌شود كه تاثیر واقعی اتفاقات از سوی فعالان بازار سرمایه مورد تحلیل و بررسی قرار نگیرد. 
بازار ما نیز با توجه به ماهیت دولتی آن، در تمام دوران فعالیت خود به خصوص طی سال گذشته تحت تاثیر مسائل غیراقتصادی بوده است؛ مسائل سیاسی داخلی و خارجی كه ارمغان آن برای بورس تهران افزایش ریسك سیستماتیك بود! مسائلی كه حل آن یا حداقل جلوگیری از گسترش آن می‌تواند كمكی بس بزرگ به جلب توجه فعالان بازار نماید. با توجه به مسائل غیراقتصادی موجود همچون پایان انتخابات، احتمال توافق بر سر مسائل هسته‌ای می‌توان در كوتاه‌مدت این امید را داشت كه فعالان بازار ما به دور از دغدغه‌های سیاسی، توان تحلیل جنبه اقتصادی شركت‌های بورس را نیز داشته باشند.
 
منبع: بورس آنلاین

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 16 اردیبهشت 1391 02:50 ب.ظ
سلام
چه جالب پست شما وسط پستاى مهندس گم شده بود،من تازه دیدمش
سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 06:02 ب.ظ
شاهد یه مطلب به درد بخور در وبلاگیم.
از این مطالب بیشتر کار کنید.
سید حمید سعی ما بر این منوال است.
سپاس از حضورتان
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :